Mgr. Veronika Zídková

Kdo jsem profesně?

Jsem kvalifikovaný taneční pedagog s mnoha zkušenostmi, pracuji s dětmi přes 20 let. Vystudovala jsem pražskou taneční konzervatoř, poté jsem mnoho let vedla taneční obor v ZUŠ. Současně jsem vystudovala vysokou školu na Univerzitě Karlově v Praze v oboru Teologické nauky, kde jsem mimo jiné úspěšně absolvovala státní závěrečnou zkoušku z pedagogiky a psychologie. V průběhu práce s dětmi si od počátku doplňuji kvalifikaci různými semináři a vzdělávacími programy pro pedagogy. Mám též splněnou hereckou i taneční praxi z divadelního prostředí. Věnuji se tvorbě tanečních choreografií v nejrůznějších velmi zajímavých projektech. Dlouhodobě navíc spolupracuji s televizí, filmem, reklamou a trochu jsem zavítala i do světa modelingu. To vše mi často dává možnost zajistit dětem zajímavé zkušenosti v uměleckém a televizním prostředí. Mojí srdeční záležitostí je založení a vedení Dětského baletu Praha, který oslavil v roce 2022 již desáté narozeniny. Jedná se o dětský taneční soubor, který získal mnohá ocenění. Soubor předává dětem lásku k umění a to ve spolupráci s významnými pedagogy a umělci. Patronem a blízkým přítelem Dětského baletu Praha je herec a tanečník Vlastimil Harapes. Mým cílem je zajistit dětem kolektivní přátelskou a téměř rodinnou atmosféru, podpořit je v upevňování správných morálních hodnot, které jsou v každé týmové práci podstatnou složkou úspěchu. K založení ArtZoony pro děti mě přivedlo to, že jsem pro Dětský balet Praha zajistila nové krásné a o mnoho větší prostory, které by bylo škoda smysluplně nevyužít ve prospěch dalších dětí a jejich rodičů.

Kdo se chce o mně dozvědět něco málo navíc?

Na konzervatoři jsem nikdy netoužila být pedagogem. Přála jsem si být sama tanečnicí a plnit si své sny. “Náhoda” tomu však chtěla a vedle práce v divadle se mi naskytla možnost převzít výuku a vedení tanečního oboru v ZUŠ, kde jsem s tancem sama začínala. Nejdříve jsem to chtěla vzdát, protože po pár hodinách převzaly vládu nad mou výukou děti. Nakonec jsem si však vymyslela “tak trochu jinou vzdělávací metodu“ založenou na přátelství, které by však nefungovalo bez řádu, pravidel a důslednosti. Po velmi krátkém čase jsem zjistila, že práce s dětmi mě naplňuje mnohem více než jsem čekala a nakonec jsem se do své práce zamilovala. Moje koncepce výuky má dva stěžejní body, prvním je škola hrou. Druhým bodem je, že je nutné při pohybových a tanečních aktivitách především ochránit zdraví dětí a až potom se snažit dosahovat výjimečných výsledků. S týmem skvělých lidí se mi podařilo vybudovat ojedinělý dětský výukový program, který je na velmi profesionální úrovni. V Dětském baletu Praha se navíc všichni cítíme šťastně. Jsme parta lidí, kteří se mají především rádi a chovají se k sobě s úctou a respektem. Věřím, že stejnou radost budeme společně objevovat i v nové ArtZooně pro kluky a holčičky.

Co mě v životě nejvíce baví?

Moje práce s dětmi mi je největší zábavou, ale přesto se snažím být na prvním místě dobrou maminkou dvou neposedných kluků. Mám ráda naše společné výlety a cestování. Kdybych měla více času, tak je mou vášní celoživotní vzdělávání a velmi ráda čtu populárně naučnou literaturu, kterou využiji ke své profesi nebo k výchově svých i cizích dětiček. Neustále kolem sebe hledám inspirující osobnosti. Miluji divadelní prostředí a umění, ale obecně preferuji klasiku před moderním ztvárněním uměleckých děl. Mám však ráda vážnou i současnou hudbu.

Ve svém životě potřebuji mít kolem sebe pohodu, přátelství a lásku. Věřím, že štěstí je něco, pro co se každý může svobodně rozhodnout a jít si za ním. Je to někdy náročná cesta, která vyžaduje mnoho úsilí, ale stojí za to.

Vaše Veronika